Diyet Yapmadan Kilo Verme Stratejileri
 
YAZILAR
Spor, Beslenme, Diyet ve EMS Teknolojisi

Diyet Yapmadan Kilo Verme Stratejileri

Diyet yapmadan kilo verme stratejileri

Image Credit: Deedee86

1. Yemek sürenizi uzatın:

Yemeklerinizi 20 dakika içinde yavaş bir şekilde yemeye çalışın. Bu, kilo vermek için veya en azından daha fazla kilo almamak için en iyi alışkanlıklardan biridir. Her lokmanın tadını çıkarın ve süre dolana kadar dayanmaya çalışın. Yavaş öğünler daha büyük keyif verir ve vücudun tokluk hormonlarını tetikler. Yemeğinizi aceleyle yediğinizde, midenizin beyninize doyduğunu söylemeye vakti olmaz, bu da aşırı yemeye yol açabilir.

2. Daha fazla uyuyun:

Bazı araştırmalar, günde 1 saat fazla uykunun kilo vermek için yararlı olduğunu göstermektedir. Uykunun boş aktivitelerin ve gereksiz atıştırmaların yerine geçtiğinde, kalori alımını %6 civarında azaltabileceği düşünülmektedir. Sonuçlar kişiye göre değişebilir. Ancak, 7 saatten az uykunun iştahı artırdığı ve kişiyi alışılmadık şekilde acıktırdığı üzerine bazı çalışmalar vardır.

3. Daha fazla sebze yiyin:

Meyve ve sebze yemek, kilo vermenin harika bir yoludur. Sebze ve meyvelerdeki yüksek lif ve su içeriği sizi daha tok tutar ve daha az kalori alımı sağlar.

4. Yemekten önce çorba için:

Yemeklerinize çorba ile başlayın, özellikle sebze çorbası için, yağ ve kalorisi yüksek olabilen kremalı çorbalardan uzak durun.

5. Tam tahıl tüketin:

Kahverengi pirinç, arpa, yulaf, karabuğday ve tam buğday gibi tam tahılları kilo verme stratejinize dahil edin. Daha az kalori alımına neden olurlar ve kolesterolünüzü de iyileştirebilirler.

6. Küçük beden giysilerinizi hazırlayın:

Kendinizin eskiden giyebildiğiniz veya yeni alacağınız küçük beden bir elbisenizi görebileceğiniz bir yere asın ve her gün onu giyebilmek için kendinizi motive edin. Ulaştığınız her hedeften sonra beden ölçüsünü biraz daha düşürerek istediğiniz bedene ulaşana kadar devam edin.

7. Şekeri azaltın:

Şekerli içeceklerden kaçının, onun yerine su veya soda için, bu sizi 10 çay kaşığı şekerden uzak tutacaktır. Tat vermesi açısından içeceklerinize, limon, nane veya meyve parçaları ekleyebilirsiniz.

8. Uzun, ince bardak kullanın:

İçecekleriniz için kısa geniş bardaklar yerine, uzun, ince bardaklar kullanın, %25-30 daha az meyve suyu veya soda içeceksiniz. Bazı araştırmalar, görsel ipuçlarının daha fazla veya daha az tüketmeye teşvik edebileceğini göstermektedir.

9. Alkol tüketimini sınırlayın:

Alkolün gram başına (7) kalorisi karbonhidratlardan (4) veya proteinden (4) daha fazladır. Ayrıca, normalde tüketimini sınırladığınız cipsleri, kuruyemişleri ve diğer yiyecekleri dikkatsizce tüketmenize neden olabilir.

10. Yeşil çay için:

Yeşil çay içmek de iyi bir kilo verme stratejisidir. Bazı araştırmalar, muhtemelen kateşinler adı verilen fitokimyasalların etkisiyle vücudun kalori yakan motorunu geçici olarak hızlandırabileceğini öne sürmektedirler.

11. Yoga yapın:

Bazı araştırmacılar, yoga yoluyla geliştirilen sakin öz farkındalığın insanların aşırı yemeye direnmesine yardımcı olabileceğini düşünüyorlar. Yoga yapan kişilerin yemek yeme konusunda daha dikkatli bir yaklaşım sergiledikleri gözlenmiştir.

12. Yemeğinizi evde yiyin:

Haftada en az beş gün ev yemekleri yiyin. Araştırmalar, bunun başarılı bir şekilde kilo verenlerin ortak alışkanlığı olduğunu göstermiştir.

13. Yemek yerken ara verin:

Yemeğinizi yerken, arada bir durun, kendinizi sohbete dahil edin, tabağınızı bitirip yeni yemek alırken, bir müddet bekleyin, daha sonra yemeye devam edin.

14. Şekersiz sakız çiğneyin:

Atıştırmalık ihtiyacınız olduğunda güçlü bir tada sahip şekersiz sakız çiğneyin.

15. Tabaklarınızı küçültün:

Otomatik olarak daha az yemek yemek için normal kullandığınızdan daha küçük tabak seçin. Göz hilesi sayesinde normalinden daha az yemek yemenize rağmen psikolojik olarak kendinizi aç hissetmeyeceksiniz. Bu alışkanlık günde 100-200 kalori daha az alım yapmanıza ve dolaylı olarak kilo vermenize ya da en azından kilonuzu korumanıza yardımcı olacaktır.

16. 80’e 20 kuralını uygulamaya çalışın:

Genel olarak birçok kişi tıka basa doyana kadar yemeye çalışır. Oysaki %80 doyana kadar yiyerek sağlıklı bir alışkanlığı benimseyebilirsiniz.

17. Makarnalarınızda kırmızı sosları tercih edin:

Domates bazlı soslar, krema bazlı soslardan daha az kaloriye ve çok daha az yağa sahiptir.

18. 100 Kalori Daha Fazla Yakın

Her gün fazladan 100 kalori yakarak diyet yapmadan yılda 5 kilo verebilirsiniz.

Şu aktiviteleri deneyebilirsiniz:

  • Yaklaşık 20 dakika 1 - 1,5 km yürüyün.
  • 20 dakika boyunca bahçenizi temizleyin veya çiçek, ağaç dikin.
  • 20 dakika çimleri biçin.
  • Evinizi 30 dakika temizleyin.
  • 10 dakika boyunca koşun.

19. Porsiyonlarınıza dikkat edin:

Porsiyonlarınızı mümkün olduğunca azaltmaya çalışın. Haftanın en az 5 günü bu kurala sadık kalın.

20. Kendinizi ödüllendirin:

Belirli hedeflere ulaştığınızda veya kendinizi bazı kötü alışkanlıklardan kurtardığınızda kendinize ödüller verin. Bir arkadaşınızla dışarı çıkın, yeni giysiler alın ya da ara sıra küçük bir dilim tatlı ile kendinizi şımartın.