Doğal Yollardan Enerji Seviyenizi Artırmak için 10 İpucu
 
YAZILAR
Spor, Beslenme, Diyet ve EMS Teknolojisi

Doğal Yollardan Enerji Seviyenizi Artırmak için 10 İpucu

Kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Çözüm belki de beslenme alışkanlıklarınızı ve yaşam biçiminizi değiştirmenizde. Bu yazımızda, doğal yollardan enerjinizi artırmak için bazı yiyecek içecek ve yaşam biçiminize dair önerilerde bulunacağız. Kendinizi halsiz ve enerjinizi düşük hissettiğinizde ilk başvurduğunuz şey enerji içeceği almak ise yazımızı mutlaka okuyun, bundan çok daha doğal yöntemlerle enerjisini artırmak mümkün aslında. Önümüzdeki günlerde çok yoğun bir temponuz olacaksa - yoğun bir iş programı, ağır antrenmanlar, uzun bir yolculuk gibi – işte size tamamen doğal olarak enerjinizi artıracak beslenme ve yaşam ipuçları.

Enerji Seviyenizi Artırmak için 10 İpucu

Image Credit: Andrea Piacquadio

1. Akşam yemeklerinizi hafif yiyin.

Gün boyunca harcadığınız efor ve enerjiden sonra akşam hafif bir yemek bile ihtiyacınız olan enerjiyi ve besini sağlar. Çok fazla yemek yediğinizde vücudunuz enerjisinin çoğunu sindirime harcar ve ihtiyacınız olan enerji yükselimini elde edemeyebilirsiniz. Karbonhidrat alımından uzak durun veya sınırlayın: Akşam yemeklerinde fazla karbonhidrat tüketmek uykuyu tetikleyen nörotransmitter serotonin üretimini artırır ve sizi sersemletir. Akşam yemeklerinde balık gibi protein açısından zengin besinleri tercih edebilirsiniz.

2. Ceviz veya kuru vişne yiyin

Yorgunluk hissediyorsanız veya uyumakta sıkıntı çekiyorsanız ceviz veya kuru vişne atıştırmalıklar yapabilirsiniz. Her ikisi de vücut saatimizi düzenleyen bir hormon olan melatonin'in doğal kaynaklarıdır.

3. Susuz kalmayın

Yorgunluğun en önemli sebeplerinden biri genellikle susuzluktur. Antrenman öncesi kesinlikle susuz kalmamanız gerekir. Gün boyunca karpuz, salatalık, marul gibi su açısından zengin besinleri tüketmek susuz kalmamanıza yardımcı olacaktır.

4. Biraz kafein tüketin

Uzun bir yola çıkacaksanız bir fincan kahve sizin için iyi olacaktır. Yapılan araştırmalar kafeinin sizi direksiyon başında uyanık tutmak için etkili olduğunu göstermektedir.

5. Sigara içmekten kaçının

Sigaranın sağlığınız için büyük bir tehdit olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Ancak, sigara içmenin aslında uykusuzluğa neden olarak enerjinizi emdiğini de biliyor muydunuz? Nikotin bir uyarıcıdır, bu nedenle kalp atışını hızlandırır, kan basıncını yükseltir ve uyanıklıkla ilişkili beyin dalgası aktivitesini uyararak uykuya dalmayı zorlaştırır. Ayrıca bağımlılık yapan gücü sayesinde sizi uykunuzdan bile uyandırabilir.

6. Uykunuzu kısıtlayın

Eğer uykusuz kaldığınızı düşünüyorsanız daha az uyumaya çalışın! Bu öneri biraz tuhaf görünüyor sanırım ama aslında ihtiyacınız kadar uyumak, yatakta uyumadan önce geçirdiğiniz süreyi kısaltabilir. Bu süreç uykuya dalmanızı kolaylaştırır ve daha dinlendirici bir uyku sağlar. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz: açıklanmıştır:

  • Gün içinde şekerleme yapmaktan kaçının.
  • İlk gece normalden daha geç yatın ve sadece dört saat uyuyun.
  • Bu dört saatlik süre boyunca iyi uyuduğunuzu düşünüyorsanız, ertesi gece 15-30 dakika daha uykunuza ekleyin.
  • Sağlıklı bir şekilde uyuduğunuz sürece, uykunuza yavaş yavaş dakika eklemeye devam edin.

7. Alkolü sınırlayın

Öğleden sonraki yorgunluk ve durgunluk durumundan kurtulma yöntemlerinden biri öğle yemeklerinde alkol almamaktır. Alkolün yatıştırıcı etkisi özellikle öğle saatlerinde çok daha güçlüdür. Benzer şekilde, akşamları enerjik olmak istiyorsanız akşam saatlerinde de alkol almaktan kaçının.

8. Yükünüzü hafifletin

Yorgunluğun ana nedenlerinden biri fazla çalışmaktır. Çalışma sisteminizi düzene sokmaya çalışın, gereğinden fazla çalışmamaya odaklanın. Gerekirse yardım isteyin. Önemli işlerinizi öne alın diğerlerini erteleyin ya da iptal edin.

9. Egzersiz yapın

Egzersiz yapmak sağlıklı uyuyacağınızın neredeyse garantisidir. Ayrıca hücrelerinize daha fazla enerji verir ve oksijen dolaşımını hızlandırır. Egzersiz yapmak ruh halinizi iyileştirecek dopamin seviyenizi artırır. Yürüyüşlerinizde tempoyu artırarak ekstra sağlık yararları da elde edebilirsiniz.

10. İyimser dostlarınızla zaman geçirin

Duygular şaşırtıcı derecede bulaşıcıdır. Sürekli olumsuz ve moralsiz olan insanlar enerjinizi tüketebilirken, her zaman yüksek ve heyecanlı olanlar size gerçek manada enerji verebilir.