YAZILAR
Spor, Beslenme, Diyet ve EMS Teknolojisi

Kilo Vermek İçin Kendinizi Motive Edin

Kilo vermeye karar vermek veya başlamak gerçekten kolay olabilir, ancak kilo verme için motivasyonunuzu korumak o kadar kolay olmayacaktır. Spor yapacağınız gün işiniz çıkar, diyet yapacağınız gün arkadaşınıza yemeğe gidersiniz, diyete haftaya başlarsınız, diyete sınavlar geçtikten sonra başlarsınız… Diye uzar gider. Bir de bakmışsınız ki, kilo vermeye karar verdiğiniz o güne göre motivasyonunuz çok gerilerde kalmış. Eğer gerçekten verdiğiniz karardan sonuç almak istiyorsanız, her türlü zor duruma karşı sizi motive edecek unsurlara ihtiyaç duyacaksınız. Muhtemelen, zayıflama serüveniniz düşündüğünüz kadar kolay olmayacak. Bu yüzden, her türlü ortama ve durumlara karşı kendinizi hazır hissetmeniz gerekecektir. Kilo verme yolculuğunuzda mutlaka kendinizi motive edecek yollar bulun.

Spor yapmak ve kilo vermek için kendinizi motive edin

Gerçekçi Hedefler Belirleyin

Eğer hedefiniz kısa sürede çok fazla kilo vermekse; mesela ayda 15 kilo gibi, bu hedefe sağlıklı bir yolla ulaşabilmeniz pek mümkün olmayacaktır. Gerçekçi olmayan hedefler ve beklentiler sizi başarısızlığa götürecektir. Eğer hedefinize ulaşamazsanız şevkiniz kırılacak ve motivasyonunuzu kaybedeceksinizdir.

Çok hızlı sonuçlar vaat eden diyet programları ve egzersiz planları ile karşılaştığınızda şöyle düşünün “Herhangi bir şey gerçek olamayacak kadar muhteşem gözüküyorsa, muhtemelen gerçek değildir!”. Unutmayın kilo verme süreci kısa mesafe koşusu değil bir maratondur, kalıcı sonuçlar elde edebilmek için zaman ve çaba gerekir. Şunu unutmayın, kısa sürelerde verdiğiniz kiloları çok kısa sürede geri alırsınız. Bunun gerçekleşeceğinden kesinlikle emin olabilirsiniz.

Kendinize Bir Fotoğraf Albümü Oluşturun

İlerlemenizi görebileceğiniz bir fotoğraf albümü motivasyonunuz için gerçekten çok iyi olacaktır. Bu konuda yapılan araştırmalarda görsel olarak zayıfladığını takip edebilen kişilerin zayıflama konusundaki motivasyonlarının üst seviyelerde olduğu gözlenmiştir. Bu motivasyon, hedef ağırlığınıza ulaşmada gerçekten size gereken ilhamı verecektir.

Her gün aynaya bakarak ilerlemenizi anlamanız gerçekten zor. Ancak kilo verme yolculuğunuzdan önce ve devamında nasıl göründüğünüze dair çekeceğiniz fotoğraflar farkı anlamanıza yardımcı olacaktır. Daha iyi motivasyon için fotoğraflarınızı, sizi bu konuda destekleyen arkadaşlarınızla sosyal medya üzerinden paylaşabilirsiniz.

Antrenman Yaparken Keyif Alın

Antrenman yaparken keyif alın

Herhangi bir faaliyet size işkence gibi geliyorsa, bu konuda motive olmanız gerçekten zor olacaktır. Eğer koşu bandında koşmaktan nefret ediyorsanız, egzersizi seveceğiniz ortamlara taşıyın; mesela doğada koşun. Unutmayın ki zayıflama sadece diyet yapmayla olmaz, kilo vermenin en temel prensibi günlük aldığınız kaloriden fazlasını harcamaktır. Bu nedenle, zayıflamaya karar verdiyseniz aktif bir hayat tarzına yönelmeniz de kaçınılmazdır. Şansınız var ki spor birçok formda gelir, kendinize en uygun olanı ve sevebileceğiniz bir spor biçimini bulmaya çalışın. Örneğin dans etmeyi seviyorsanız, zumba ve benzeri programlara katılmak sizler için iyi bir seçenek olabilir. Günlük yürüyüşler de seçenekler arasındadır. Bu ve benzeri seçeneklerden herhangi birinin ilginizi çekip çekmediğini test edin. Ya da size ilham verebilecek bir kişisel eğitmen ile çalışmaya başlayın, emin olun konusunda uzman bir antrenör ile motivasyonunuz artacaktır. Kendinizi spor salonuna götürecek bir motivasyon bulun.

Gece İyi Dinlenin

İlk bakışta motivasyon ile pek ilgili görünmese de iyi bir uyku moralinizin yüksek olmasını sağlar. Unutmayın yorgun olduğumuzda düzgün düşünebilme yeteneğimizi kaybederiz ve duygularımız bizi ele geçirir. Kendimizi kötü hissettiğimizde de ihtiyacımızdan fazla yemeye başlarız. Belki de uykunuzu yeteri kadar almamanız gerçekten fazladan kilo almanıza sebep oluyordur.

Kendinize Bir Yol Arkadaşı Bulun

Kendinize arkadaş bulun

Kilo verme serüveninizde sizinle aynı hedefleri olan bir arkadaş bulmanız başarınızda büyük bir fark yaratacaktır. Bir kişiye karşı sorumlu hissetmek sizi yeteri kadar motive edecektir. Eğer arkadaşınızın size güvendiğini biliyorsanız antrenmanlarınızı atlamanız veya kaçırmanız söz konusu olmayacaktır.

Eğer çevrenizde böyle bir arkadaş bulamıyorsanız. Sosyal medya üzerinde paylaşımlar yapabileceğiniz size uygun birçok grup bulacaksınızdır.

Kendinizi Ödüllendirin

Ödül vaadiyle kim motive olmaz ki? Kilo verme konusundaki kilometre taşlarınız için ilişkili ödüller belirleyin. Kendinize yeni bir kot pantolon alın (mümkünse düşmeyi hedeflediğiniz, halen içine girmekte zorlandığınız bir beden olsun). Antrenmanlardan sonra masaja gidin. Eşinizle akşam yemeğine çıkın. Kendinize yeni bir eşofman takımı alın, spor ayakkabısı alın…

Ölçeğe Göre Yaşamayın

Evet ölçümler kilo kaybını izlemenin ve analiz etmenin en somut yoludur, ancak hayatınızı sadece sayılardan ve ölçümlerden ibaret hale getirmeyin. İçtiğiniz suyun, yediğiniz yemeğin hesaplamalarını muhasebeci gibi takip etmeyin. Nihayetinde uzun bir maraton koşacaksınız, bazen kaçırdığınız mesafeleri daha sonra telafi edebilirsiniz.

Her gün tartılmayın, bu motivasyonunuzu yanlış yönde etkileyebilir. Haftada bir, hemen hemen aynı zamanda tartılın, giydiğiniz kıyafetlere dikkat edin. Daha önce de bahsettiğimiz gibi her tartılma gününde aynı pozisyonda ve aynı uzaklıktan fotoğraf çekimi yapın, hatta mümkünse referans noktalar belirleyerek ne kadar inceldiğinizi belirleyin.

Mükemmeliyetçi Olmayın

Ya hep ya hiç tavrından kurtulun. Bu yaklaşım motivasyon için gerçekten zararlıdır. Hedefler elde edilemeyecek bir hale geldiğinde pes ederiz. Yani, eğer satranç oynuyorsanız illa 2500 rating almanıza gerek yoktur, siz kendi sınırlarınız içinde oyunlar oynamaya ve mutlu olmaya çalışın. Hedeflerinizi çok yüksek tuttuğunuzda herhangi bir olumsuz durumda hemen havlu atmak isteyeceksinizdir. Mümkün olduğunca sizi bu duruma sokacak beklentilerden uzak durun.

Kilo vermeye çalışırken kesinlikle kendinizi hırpalamayın. Kendinize ve etrafınıza anlayışlı ve nazik olun. Bu maratonda bazen geri kalırsınız bazen ileri çıkarsınız önemli olan bu süreci sağlıklı bir şekilde tamamlayarak bitiş çizgisini görebilmektir. Unutmayın bu süre içinde sevdiğiniz tüm yiyecekleri bırakmak zorunda da değilsiniz. Bunu hatırlayın ve kilo verme maceranız daha zevkli hale gelsin.