Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 5 Meyve
 
YAZILAR
Spor, Beslenme, Diyet ve EMS Teknolojisi

Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 5 Meyve

Meyvenin sağlıklı beslenmenin en önemli parçalarından biri olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Aperatif ihtiyacı hissettiğinizde meyve dolabına bir göz atmanız en akıllıca hareket olacaktır. Orada bulacaklarınızın kilerde bulacaklarınızdan kesinlikle daha iyi olacaktır.

Tabii ki her meyvenin yapısı ve içeriği aynı değildir. Bu yüzden, kilo vermeye çalışıyorsanız, öncelikli olarak size faydası olacağını düşündüğümüz meyvelere kısaca bir göz atalım.

1. Elma

Elma

Image Credit: Michal Jarmoluk

Elma, diyet programlarının genel olarak en favori meyvesidir. Tam bir atıştırmalık: Doyurucu, sulu, kütür kütür ve kolay taşınır. 2017 yılında yayımlanan bir inceleme, diyetlerinize elmaları dahil etmenizin kilo verme konusunda çok yardımcı olacağını önermektedir. Lifli yapısı, doygunluk hissi veren besin yoğunluğu ve açlık hisleri ile mücadeledeki başarısı göz önüne alındığında bu öneri hiç de şaşırtıcı değildir.

Günlük elma miktarınızı almak için bir çok yöntem bulabilirsiniz: Tüm bir elmayı bölün ve yeyin, yulaf ezmenize katın, salatalarınıza katın, düşük kalorili bir tatlı içine katın.

1 büyük elma: 116 kalori, 5g lif içerir

2. Karpuz

Karpuz

Image Credit: Aline Ponce

Karpuzun su içeriği yüksek, kalorisi azdır. Bu durumda iki kupa dilimlenmiş karpuz yiyebilir ve çok az kalori (100 kaloriden az) alırsınız; ayrıca karpuzun %90’ı su olduğu için de mideniz çok fazla yemiş gibi doygunluk hisseder. Bol su alımı yapmış olmanız sizi doygun hissettirecektir.

Günlük kalori alımınızı azaltmak istiyorsanız diyetinize karpuz eklemek akıllıca olacaktır. Bir şeyler atıştırmak istediğinizde tercihinizi karpuzdan yana kullanın. Bu sayede, hem yüksek kalorili yiyeceklerden kaçınmış hem de tatlı ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

2 kupa dilimlenmiş karpuz: 90 kalori, 1g lif içerir

3. Frambuaz (Ahududu)

Frambuaz

Image Credit: Christine Sponchia

Frambuaz küçük ama muazzam bir atıştırmalıktır. Kalorisi düşüktür ve çözülmez lif bakımından zengindir (Bu durum çok daha az kalori alımına sebep olur). 52 kalorilik bir fincan frambuaz yediğinizde esas olarak 32 kalori alırsınız. Frambuazın lif içeriği (1 fincan frambuaz = 7 g lif) herhangi bir meyveden çok daha fazladır.

1 kupa frambuaz: 64 kalori, 8g lif içerir

4. Greyfurt

Greyfurt

Image Credit: Couleur

Orta boy bir greyfurtun yarısı 60 kaloriye sahiptir ve karpuzda olduğu gibi içeriğinin %90’dan fazlası sudur.

Ayrıca, 2014 yılında yayınlanan bir çalışma, greyfurttaki naringin denilen bileşiğin kan şekerini azaltabileceğini ve sonuçta kilo kaybına yol açabileceğini göstermiştir. Bu nedenle, her fırsatta greyfurttan faydalanmaya bakın - suyunuza sıkın, salatanıza dilimleyin veya yemeğinizi lezzetlendirmek için limon gibi kullanın.

ÖNEMLİ! Bazı ilaçlarla birlikte greyfurt tüketiminin sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bu sebepten, herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, diyetinize greyfurt eklemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

1/2 orta boy greyfurt: 40 kalori, 1.5g lif içerir

5. Portakal

Portakal

Image Credit: S. Hermann & F. Richter

Tercihiniz greyfurttan yana değilse, portakal da inanılmaz bir kilo verme meyvesidir. Yüksek orandaki lif ve su içeriği kendinizi doymuş hissetmenize yardımcı olacaktır. Aperatif olarak tam bir portakal yiyin veya salatalarda dilimlerini kullanın.

1 orta boy portakal: 61 kalori, 3 gr lif içerir