Sağlıklı Beslenme Neden Fitness'ın En Önemli Parçasıdır?
 
YAZILAR
Spor, Beslenme, Diyet ve EMS Teknolojisi

Sağlıklı Beslenme Neden Fitness'ın En Önemli Parçasıdır?

Beslenme alışkanlıklarımız, nasıl hissettiğimiz ve nasıl göründüğümüz konusunda hayati öneme sahiptir. Düzenli egzersiz yapmak tabii ki önemlidir, ancak araştırmalara göre beslenmenin, kendimizi iyi hissetmemiz ve zinde olmamız üzerindeki etkisi büyüktür. Son zamanlarda gıdayı ilaç gibi düşünmek, daha sağlıklı bir hayat sürmek için popüler bir yaklaşım haline gelmiştir.

Sağlıklı beslenme

Image Credit: Burst

Son günlerdeki fitnes eğilimi, birincil hedef olarak sağlıklı beslenmeye odaklanmaktadır. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları bir yaşam tarzı haline geldiğinde daha sağlıklı ve mutlu oluruz. Doğru beslenme vücut yağını azaltmamıza, kilo vermemize, kendimize daha fazla güvenmemize ve hastalık riskimizi azaltmamıza yardımcı olabilir.

Yapılan araştırmalar, sağlıklı beslenmenin fitnes programlarının en önemli parçası olduğunu göstermektedir. Doktorlar genel sağlığı iyileştirmenin bir yolu olarak sağlıklı beslenmenin önemini vurgulamaktadır.

Gıda Bizim İlacımızdır

Besin bakımından yoğun yiyecekler, sağlığımız için gerekli olan yağsız proteinleri, sağlıklı karbonhidratları ve yağları içerir. İçerdikleri kalori miktarına göre bu besinler zengin bir vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır.

Antioksidanların vücudumuzdaki enflamasyonu azaltarak hastalık ve hastalıklarla savaşmamıza yardımcı olduğu gösterilmiştir. Enflamasyonun birçok hastalığın en önemli nedeni olduğu söylenmektedir. Örneğin yeşil yapraklı sebzelerdeki güçlü antioksidanlar, hücrelerimizin potansiyel bazı hasarlardan korumasına yardımcı olur.

Bazı gıdalar, yağ yakımı için metabolizmamızı hızlandıran bileşikler içerir. Örneğin kırmızı biber, vücut yağı yakma oranını artırdığı gösterilen kapsaisin adlı bir molekül içerir.

Kersetin Bakımından Zengin Yiyecekler Nasıl Yardımcı Olur?

Meyve tabağı

Image Credit: Anna Tarazevich

Kersetin, birçok bitki besinlerinde doğal olarak bulunan güçlü bir antioksidandır. Yapılan Araştırmalar, kersetinin, sağlık açısından çok faydası olan en güçlü antioksidanlardan biri olduğunu göstermektedir.

Birçok sporcu, yoğun egzersizlerin neden olduğu kas enflamasyonunu azaltmak için kersetin ile takviye eder.

Aşağıdakiler kersetin bakımından zengin besin kaynaklarıdır:

 • Elma
 • Soğan
 • Brokoli
 • Çilek

Metabolizma Hızınızı Doğal Yollarla Artırın

En iyi yağ yakıcınız bir şişede değil, belirli bileşikleri içeren yiyecekler ile gelecektir. Beslenme üzerine yapılan araştırmalara göre doğal olarak yağ yakma oranını arttırmak mümkündür.

Yağ yakma sürecini uyaran ve hızlandıran besinler tüketmek, yağları daha etkili bir şekilde yakmamıza yardımcı olacaktır. Mevcut egzersiz ve beslenme programınıza metabolizmayı hızlandıran yiyecekler eklemek harika bir tamamlayıcı olacaktır.

Aşağıdaki yiyecekler metabolizma hızınızı artırabilir:

 • Acı biber (aktif bileşen kapsaisin)
 • Yeşil çay (aktif bileşen kafein)
 • Sade kahve (aktif bileşen kafein)
 • Soğuk su (günlük 500 ml su metabolizma hızını % 30 arttırır)
 • Tam tahıllar (lif ve demire yardımcı olur)
 • Yoğurt (yardımcı bileşen kalsiyum ve probiyotikler)
 • Elma (lif bileşenine yardımcı olur)
 • Kabuklu yemişler (yardımcı bileşen temel yağ asitleri)
 • Yağlı balıklar (yardımcı bileşen Omega-3 yağ asitleri)

Fıstık Ezmesi İyi Bir Süper Gıdadır

Fıstık ezmesi, sporcu beslenmesi konusunda bir numaralı süper gıdadır. Sağlıklı yağ içerir, besleyicidir ve optimum atletik performans için uzun süreli enerji sağladığı gösterilmiştir.

Fıstık ezmesi

Image Credit: Polina Tankilevitch

Şeker ve koruyucu maddelerden kaçınmak için organik fıstık ezmesinin seçilmesi önerilir. Fıstık ezmesi kaliteli besinler içerir ve 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi 90 kalori enerji sağlar. Ayrıca 30 gramında 7 gram protein bulunmaktadır, diğer kuru yemişlerde bu miktar 4 gram kadardır. Protein alımı kas büyümesi için gereklidir.

Doymuş yağ ve kolesterol oranının düşük olması da onu kalp için sağlıklı bir gıda yapar. Araştırmalar, haftada bir çorba kaşığı fıstık ezmesi tüketmenin kalp hastalığı riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Fıstık ezmesi lif bakımından zengindir ve mükemmel bir bitki protein kaynağıdır. Aynı zamanda niasin, folat, E vitamini ve diğer temel besin ve mineralleri içerir.

Fitness Gıdaları Nelerdir?

"Fitness yiyeceği" terimi genellikle "süper yiyecekler (Superfood)" ile birbirinin yerine kullanılır. Sağlıklı besinler açısından zengin bir beslenme alışkanlığı edinmek sağlığımız için çok önemlidir. Sağlıklı beslenmeyi hayatınıza dahil etmek ve bunun ne anlama geldiğini bilmek, zayıf ve sağlıklı bir vücut elde etmeniz için hayati önem taşır.

Aşağıdakiler, spor meraklıları tarafından en çok tercih edilen yiyeceklerdir:

 • Yulaf (yüksek lif içerir, sindirimi iyileştirir / metabolizmayı hızlandırır)
 • Yumurta (protein kaynağı, kas geliştirme)
 • Sebze (antioksidanlar, enflamasyonu azaltır)
 • Elma (antioksidanlar, enflamasyonu azaltır / metabolizmayı hızlandırır)
 • Yağsız et / balık (amino asitler, protein kaynağı, kas gelişimi)

Kahve Sağlıklı mıdır?

Kahve içelim mi? Bazıları için en iyi içecek olmasa da genel araştırmalar kahvenin sağlığımıza ve zindeliğimize faydalı olduğunu göstermektedir.

Kahve sağlıklı mıdır?

Image Credit: Valeriia Miller

Kahve antioksidanlar ve aynı zamanda kafein içerir. Kafein, metabolizma hızımızı artıran doğal bir uyarıcıdır. Birçok sporcu bu etkiden yararlanmak için antrenman öncesi içecek olarak kahveyi kullanır. Düşük ila orta dozlarda (1-2 fincan) kahvenin atletik performansı önemli ölçüde artırdığı gösterilmiştir.

Egzersizden 30 dakika önce sade kahve içmenin en iyi ergojenik sonuçlar verdiği söylenir. Dayanıklılığımızı arttırdığı ve daha uzun süre egzersiz yapmamızı sağladığı gösterilmiştir.

Kahvenin ayrıca zihinsel olarak odaklanmayı iyileştirdiği ve enerji seviyesini artırdığı belirtilir. Daha üretken ve etkili bir antrenmanı destekler. Kahvenin egzersize bağlı kas ağrısını da azalttığı gösterilmiştir.

Kahve kronik hastalıkları ve hastalıkları azalttığı gösterilen güçlü antioksidanlar içerir. Araştırmalar, kahvenin Parkinson hastalığına yakalanmış kişilere yardımcı olduğunu ve safra taşı oluşumunu azalttığını göstermiştir.

ÖNEMLİ! Kafein uyarıcı olduğu için, hipertansif hastasıysanız, hamileyseniz, emziriyorsanız veya yüksek tansiyonunuz veya kalp rahatsızlıklarınız varsa kahve içmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Her Gün Besin Değeri Yüksek Yiyecekler (Superfood) Tüketin

“Süper gıdalar”, sağlıklı bir vücuda sahip olmakta ve bunu korumada önemli bir rol oynar. Beslenme uzmanları, hangi yiyeceklerin en iyi olduğu konusunda farklı düşüncelere sahip olsalar da hepsi bu tür yiyeceklerin gerekli olduğu konusunda hemfikirdir. Her gün besin değeri yüksek süper yiyecekler yemek, optimum vücut işlevi için gerekli olan besin ihtiyacını karşılayacaktır.

Daha sağlıklı ve zinde olmak için aşağıdaki süper yiyeceklerle başlayabilirsiniz:

 • Yulaf (yüksek lif, gelişmiş sindirim, kalp sağlığı)
 • Yaban mersini (antioksidanlar, enflamasyonu azaltır, kanserle mücadelede etkilidir)
 • Elma (antioksidanlar, enflamasyonu azaltır, kilo verdirir)
 • Yeşil çay (antioksidanlar, metabolizmayı hızlandırır, kilo verdirir)
 • Keten tohumu (esansiyel yağ asitleri, metabolizmayı hızlandırır, enflamasyonu azaltır)
 • Brokoli (antioksidanlar, kanserle mücadele etkilidir, detoks)
 • Yoğurt (kalsiyum, probiyotik, gelişmiş sindirim, kemik sağlığı)
 • Zeytinyağı (tekli doymamış yağ asitleri (MUFA'lar) / kalp sağlığı)
 • Fasulye (yüksek lif, antioksidanlar, gelişmiş beyin fonksiyonu)
 • Tarçın (antioksidanlar, detoks, şifalı baharat)