Diyet Yapmadan Kilo Vermek Mümkün mü?
 
YAZILAR
Spor, Beslenme, Diyet ve EMS Teknolojisi

Diyet Yapmadan Kilo Vermek Mümkün mü?

Kilo vermek, hedeflerinize ulaşmak için diyet yapmanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak herhangi bir diyet listesine bağlı kalmadan, farklı ve doğru bir yaklaşımla kolayca kilo vermeniz gayet mümkün. Yasaklarla boğuşmak zorunda kalmadan, sadece sağlıklı beslenme alışkanlığı edinerek ve daha fazla hareket ederek kilo verebilirsiniz. Bedeninize daha iyi bakmanın yollarını keşfederek, alışkanlıklarınızla ilgili küçük değişiklikler yaparak sonuca ulaşabilirsiniz. Zayıflama sürecini kendiniz yöneterek “diyet” sözcüğünü kullanmadan ve bir listeye bağlı kalmadan da hayalinizdeki bedene kavuşabilirsiniz.

Uyku Düzenine Dikkat Edin

Uyku süresi ve uyku kalitesi özellikle kilo verme sürecinde çok önem verilmesi gereken hususların başında gelir. Yetersiz uyku kişinin ertesi gün vücudunda ödem oluşmasına yol açabilir. Kendinizi kilo almış hissedebilirsiniz. Yapılan araştırmalarda geç saatlere kadar uyanık kalan ve uyku düzeni olmayan kişilerin daha fazla kilo aldığını göstermiştir. Kilo vermek için öncelikle uykunuzu düzene sokmalı ve her akşam aynı saatlerde uyumaya, aynı saatlerde uyanmaya özen göstermelisiniz.

Daha Az Şeker Tüketin

Genel sağlık üzerinde olumsuz etkileri olan basit şeker aynı zamanda kilo vermek konusunda da en büyük düşmanlardan biridir. Şeker tüketiminin miktarına dikkat etmek ve mümkün olduğunca az tüketmek zayıflama sürecinizi olumlu etkiletecektir. Ne kadar şeker tüketirseniz vücudunuz o kadar şeker isteyecek ve bu da bir bağımlılığa dönüşecektir. Fazla şeker alımı ise kilo almanıza ve hoşunuza gitmeyen bir vücuda sahip olmanıza neden olabilir. Zayıflamak istiyorsanız öncelikle şekeri kesmeli yahut olabildiğince az tüketmelisiniz. Basit şeker yerine kontrollü şekilde taze meyve ve kuruyemiş tüketerek şeker ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Su ve Yeşil Çay Tüketiminizi Artırın

İçerdiği kateşin sayesinde metabolizmayı hızlandıran yeşil çay aynı zamanda bağışıklık sisteminin de güçlenmesine etki eder. İçecek alternatifi aradığınızda yeşil çaya yönelerek kilo vermenize yardımcı olabilir, sıvı ihtiyacınızı da daha sağlıklı şekilde karşılamış olursunuz.

Vücutta biriken ödemler hem şişkinlik hissine hem de tartıda daha kilolu görünmenize sebep olur. Su tüketiminizi artırmak ödem ve yağların vücuttan daha kolay atılmasına neden olur. Günlük su tüketimini 2 ila 2,5 litre aralığında tutmak kilo vermeyi kolaylaştırırken vücudun su ihtiyacının karşılanmasını da sağlar. Su içme alışkanlığınızı zamanla artırarak yeterli miktarda aldığınızdan emin olun.

Yemek Tüketme Sürenizi Kontrol Edin

Yemeğe başlamadan önce mutlaka saati kontrol edin ve yemeğinizi ortalama 20 dakika içerisinde tüketmeye özen gösterin. Beynin tokluk algılama süresi ortalama 20 dakika sürdüğü için aşırı hızlı yemek yemekten kaçının. Bu süreyi tamamlayacak yavaşlıkta ve lokmalarınızı iyice çiğneyerek yemeğinizi bitirin. Küçük porsiyonlardan oluşan öğünlerinizi 20 dakika civarında bitirdiğinizde tokluk hissi yaşayarak daha kolay kilo verebilirsiniz.

Çorba İçin

Özellikle akşam yemeği yahut öğle yemeğinde mutlaka çorba içmeyi alışkanlık haline getirin. Lif bakımından zengin içeriğe sahip çorbalar tokluk hissi vereceğinden tercih edebilirsiniz. Ayrıca mercimek, tarhana ya da sebze çorbaları da daha çabuk doymanızı sağlayacak şekilde tokluk hissi yaratacaktır. Uzun süreli açlık durumlarında yemeğe başlamadan önce çorba içmelisiniz. Bu şekilde daha fazla yemek yeme ihtiyacınızı engellemiş olursunuz. Tercih edeceğiniz çorbalardaki tuz miktarının düşük olmasına ve hazır, işlenmiş ürünlerden oluşmamasına da dikkat etmelisiniz.

Hafif Yemekleri ve Tam Tahıllı Besinleri Tercih Edin

Özellikle akşam yemeğinde daha hafif içeriklere sahip besinler tüketmek kilo vermenize katkıda bulunur. Sebzelere ve lif içeriği yüksek, daha düşük kalorili mevsime uygun besinler tüketmek önemlidir. Kansızlık gibi bir probleminiz yoksa makarna yahut ekmek türevi besinleri kepekli olanlarıyla değiştirin. Alternatif olarak tam tahıllı, çavdarlı ekmekleri de tercih edebilirsiniz. Tahıl içerikli ürünler tokluk hissine neden oldukları gibi kolesterolün düşmesinde de etkileri vardır.