Elektrolit İçecek Nedir? Ne işe Yarar? Sizin için Gerekli midir?
 
YAZILAR
Spor, Beslenme, Diyet ve EMS Teknolojisi

Elektrolit İçecek Nedir? Ne işe Yarar? Sizin için Gerekli midir?

Elektrolitler vücutta birçok önemli rol oynar. Ancak elektrolit seviyenizi yükseltmek ve vücudunuzun çalışmasını sağlamak için elektrolitli içecekler almanız gerekiyor mu?

Elektrolit içecekler

Image Credit: Anna Shvets

Elektrolitler Nedir?

Elektrolitler, elektrik yüküne sahip olan ve kanda, dokularda, organlarda ve diğer vücut sıvılarında bulunan minerallerdir. Sodyum, kalsiyum, potasyum, klorür, fosfat ve magnezyumun tümü elektrolitlerdir.

Elektrolitler vücudunuzda birçok önemli şey yapar. Vücudunuzdaki su miktarını dengeli tutmanın yanı sıra pH seviyelerini korumaya ve besin maddelerinin hücrelere girip çıkmasına yardımcı olurlar. Elektrolitler ayrıca kasların, sinirlerin ve organların düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Elektrolit içeceklere ihtiyacınız var mı?

Sağlıklı bir beslenme programınız varsa ve yeterli miktarda su içiyorsanız - idrarınızın berrak sarıya dönmesi için - elektrolit seviyelerinizin dengelenmesi için düzenli olarak elektrolit içecekler içmeniz gerekmez.

Çeşitli meyve ve sebzeleri tüketmek, yeterince potasyum, magnezyum ve kalsiyum almanıza yardımcı olur.

Aldığınız su miktarı, ter, idrar ve diğer sıvılar yoluyla kaybettiğiniz miktarla yaklaşık aynı olmalıdır.

Aldığınızdan daha fazla sıvı kaybederseniz ve susuz kalırsanız, elektrolitler kaybedersiniz. Sıvı kaybı belirtileri olarak koyu renkli idrar, aşırı susama, yorgunluk, baş dönmesi, kafa karışıklığı ve seyrek idrara çıkma gösterilebilir. Çok fazla su içerek vücudunuzdaki sodyum miktarını seyrelterek hiponatremiye yol açabilirsiniz; bu sebepten su içmeyi de abartmamanız gerekir.

Gereğinden fazla susuz kalabileceğiniz durumlar ve zamanlar olabilir, bu durumda elektrolit içecekler, elektrolitlerinizi rehidrate etmenize ve yenilemenize yardımcı olabilir:

Aşırı sıvı kaybına sebep olabilecek durumlar:

 • Aşırı sıcakta kalmak
 • Yoğun egzersiz yapmak
 • Kusmak
 • İshal olmak
 • Çok fazla alkol içmek

Elektrolit içeceklerde neler vardır?

Elektrolit içecekler su, elektrolitler (genellikle sodyum ve potasyum) ve şeker içerir. Bir elektrolit içeceğin temel amacı, yeniden sıvı alımınıza yardımcı olmaktır, bu nedenle elektrolit içeceklerin çoğunluğu sudur. İçeceğin amacına göre değişen miktarlarda şeker ve elektrolit eklenebilir. Bazı elektrolit içecekleri egzersiz sonrası iyileşmeyi hedeflerken, bazıları hastayken ve kusma veya ishal yoluyla sıvı kaybedildiğinde daha uygundur.

Elektrolit İçecekler

Elektrolit içecekler

Image Credit: Craig Adderley

 • Hindistan Cevizi Suyu: Doğal olarak kalori ve şeker bakımından düşüktür, ancak potasyum ve magnezyum gibi elektrolitler açısından zengindir.
 • Süt: Protein ve karbonhidratın yanı sıra iyi bir elektrolit kaynağıdır ve egzersiz sonrası iyi bir içecektir.
 • Karpuz Suyu (ve Diğer Meyve Suları): Çeşitli elektrolitler içerirler, ancak tipik olarak sodyum bakımından düşük ve şeker bakımından yüksektir.
 • Smoothie: Elektrolit açısından zengin çeşitli yiyecekleri içilebilir olarak karıştırmanın mükemmel bir yoludur. Meyveler, sebzeler ve süt ürünleri gibi gıdalardan elektrolit elde etmenizi sağlar. Harika bir antrenman öncesi ve sonrası iyileşme içeceğidir.
 • Elektrolit-İnfüze Sular: Düşük kalorili harika hidrasyon seçenekleri olarak düşünülebilir, ancak büyük miktarlarda ilave şeker içeren markalar konusunda dikkatli olunması gerekir.
 • Elektrolit Tabletler: Elektrolit tabletler, nerede olursanız olun kendi elektrolit içeceğinizi yapmanın kullanışlı, ucuz ve taşınabilir bir yoludur.
 • Spor içecekleri: Ticari spor içecekleri, yoğun egzersiz sırasında kaybedilen elektrolitleri almak ve yenilemek için iyi olabilir, ancak genellikle şeker ve yapay renklendiriciler bakımından zengindirler. Evde daha sağlıklı bir versiyon yapmayı deneyebilirsiniz.