YAZILAR
Spor, Beslenme, Diyet ve EMS Teknolojisi

İyi Bir Antrenörde Olması Gereken 5 Özellik

Birçok kaynağa göre son yıllardaki en önemli mesleki trend, eğitimli, sertifikalı ve deneyimli fitness antrenörlüğüdür. Bu sıralamada kişisel veya belirli gruplara antrenman yaptıran antrenörler de ilk 10 içinde yer almaktadır. Veriler, önümüzdeki yıllarda da Türkiye’deki kişisel antrenör sayısındaki artışın devam edeceğini göstermektedir.

Son yıllarda yaşanan birçok ekonomik sıkıntıya rağmen, kişisel antrenörlük alanındaki talep artmaya devam etmektedir. Aslında bunun bir sebebi de yıllarca eğitim gerektiren diğer mesleklere oranla çok daha kolay bir şekilde bu alanda faaliyet gösterilebilmesidir. Büyük ihtimalle bu durum ileriki zamanlarda mercek altına alınacak ve uygun bazı düzenlemeler yapılacaktır.

Unutmayın ki bu sektörde faaliyet gösteren birçok kişi, konunun profesyoneli veya uzmanı olmayabilir. Birçok salon kolay para kazanma hedefi ile açılmakta, az bütçelerle uzman olmayan kişileri antrenör olarak çalıştırmaktadır. Bu noktada paradan önce dikkat etmeniz gereken konu sağlığınızdır.

Kişisel antrenör ile çalışmaya karar verdiyseniz, iyi bir antrenörde aranması gereken şu 5 özelliğe dikkat edin.

1-Spora tutkuyla bağlı mı? Kendisi Fit mi?:

Kişisel antrenörde olması gereken 5 özellik

En iyi yaklaşımla kişisel antrenörler spor tutkusu olan fit kişilerdir -tabii ki oyunu oynamadan da harika bir koç olunabilir-, ancak spor tarihininin bazı büyük oyuncularının aynı zamanda harika koçluk kariyerlerinin olduğunu da unutmamak gerekir. Her büyük antrenörün aynı zamanda büyük bir oyuncu olması beklenmezken, en azından form ve fit görünen bir antrenör olmak kısmen daha etkilidir.

Fit olmak demek birebir iyi bir atlet olmak demek değildir. Seçkin ve kariyerli sporcu olmak büyük ölçüde yeteneklerin bir bileşkesidir, büyük bir tutku, kararlılık ve özveri gerektirir; bu sebepten her antrenörün aynı zamanda büyük bir sporcu kariyerine sahip olmasını bekleyemeyiz, fakat en azından antrenörünüzün spor tutkusundan emin olun. Söylediklerini pratiğe dökmüş kişi çok daha etkileyici ve inandırıcıdır.

Spor yapma tutkusu ve insanlara koçluk yapma tutkusu tabii ki aynı şeyler değildir. Fakat gene de her ikisine de sahip antrenör bulmaya çalışmakta fayda vardır.

2-Motivasyon Gücü, Sınırları Tespit Edebilme Yeteneği:

Motivasyon gücü

Kişiler, antrenörlerinin her zaman arkalarında olduğunu ve hiçbir zaman onlara zarar vermeyeceğini bilmek ister. İyi bir antrenör kişiyi ne kadar zorlayacağını ne zaman duracağını, kişiyi ne kadar itmesi gerektiğini bilir. Spor, özünde kişinin sınırlarını geliştirmesidir. Bu gerçekten bir sanattır; antrenörünüz hakkında araştırmalar yapın, referanslar alın ve bu sanata gerçekten sahip olup olmadığını öğrenin.

Kişisel antrenörlükte motivasyon da ayrıca en önemli konulardan biridir. Spor yapmaya alışmamış insanları motive etmek gerçekten zordur. İyi bir antrenörün motivasyon yeteneğinin ve enerjisinin yüksek olması gerekir. Antrenörünüzün geçmişini araştırın veya kendisinden dinleyin. Bu duruma gelene kadar hangi aşamalardan geçtiğini ve kendini nasıl motive ettiğini, öğrenin. Kendini motive etmek için geçerli sebepler bulabilmiş bir antrenör mutlaka sizi de motive edecek yollar bulacaktır.

3-Bilgi, Birikim ve Tecrübe

Sadece iyi bir eğitim mükemmel bir mühendis yaratmaz, fakat gene de duvarda iyi bir üniversite diploması görmek kesinlikle zarar vermez. Antrenör seçerken hangi okuldan mezun olduğuna ve hangi sertifikalara sahip olduğuna bakmak yerine, ne öğrendiğine ve nerden öğrendiğine odaklanmak gerekir. Bir antrenörün görevi, müşterilerinin uyum sağlamasını, gelişmesini ve değişmesini sağlamaktır. Bu manada gerekli bilgi, birikim ve tecrübeye sahip olup olmadığını anlamaya çalışın.

Antrenörünüzün mesleki anlamda gelişimini nasıl sağladığını öğrenin. Sürekli eğitim her işte olduğu gibi bu alanda da önemlidir. Değişim ve ilerleme gelişmenin gerçek anahtarıdır. Unutmayın, antrenörünüz gelişmiyor, öğrenmiyor ve ilerlemiyorsa muhtemelen siz de ilerlemeyecek ve gelişmeyeceksinizdir.

4-İyi İletişim Becerisi

Birçok kişi iyi iletişimcileri ağzı laf yapan ve sunum cambazı kişiler olarak algılar, oysa ki bu alandaki iyi iletişim, konuşmaktan ziyade dinlemeyi ve anlamayı gerektirir. Kişisel antrenör olmak, bir kişinin daha zinde ve sağlıklı olmak için çıktığı yolculukta ona yardım etmeyi kabul etmek demektir. Bir antrenörün bu rolde başarılı olabilmesi için müşterisinin hangi durumda olduğunu, nereye gitmek istediğini çok iyi bir şekilde anlamış olması gerekir. Antrenörünüzü seçerken, tercihinizi sizi dikkatli bir şekilde dinleyenden yana kullanın.

5-Empati ve Merhamet

Empati ve merhamet

Çok fit birinin kilolu kişileri sevmemesi veya onları küçük görmesi gibi, belirli bir seviyeye ulaşmış kişilerin daha aşağıdaki kişilere karşı tutumları çok kırıcı ve yıkıcı olabilir. Empati, müşteri ile antrenör arasındaki bağın kırıldığı anlardaki en önemli anahtardır. Empati, kısmen de olsa hepimizin ilgili olduğu bir yapıdan gelir: Mücadele. Gerçek empati ve alçakgönüllülük insanlara ulaşmanın en iyi yoludur. Ayrıca empati daha da önemli bir kelimenin giriş kapısıdır: Merhamet. Bir antrenörün sizi anlaması için illa da bir zamanlar kilolu, obez veya sakatlanmış olması gerekmez. İyi bir antrenör, empati yeteneği güçlü, merhameti yüksek kişidir. Antrenörünüzün bu duygulara sahip olup olmadığını anlamaya çalışın.