Kilo Vermek İçin Düzenli Olarak Tüketmeniz Gereken 10 Yiyecek
 
YAZILAR
Spor, Beslenme, Diyet ve EMS Teknolojisi

Kilo Vermek İçin Düzenli Olarak Tüketmeniz Gereken 10 Yiyecek

Beslenme programınıza hafta boyunca bu lezzetli, doyurucu yiyecekleri dahil etmek, kilo verme çabalarınıza yardımcı olabilir. Unutmamak gerekir ki, hiçbir yiyeceğin direk olarak kilolarınızı eritme imkanı yoktur, ancak bazı yiyecekleri beslenme programınıza eklendiğinizde dolaylı olarak kilo vermenize yardımcı olabilir. Aşağıdaki yiyecekler lezzetli olmalarının yanı sıra, protein ve lif açısından zengindir, ki bunlar da sizi daha uzun süre tok tutmaya yarayan önemli özelliklerdir. Bu yiyecekleri beslenme programınıza eklemeniz kilo verme sürecinde size yardımcı olacaktır.

Sağlıklı kilo vermek için gıdalar

Image Credit: Pixabay

1. Çiya Tohumu

Kilo vermek istiyorsanız, lifli yiyecekleri tüketmeye dikkat etmelisiniz. Lifli yiyecekler sindirimi yavaşlatır ve sizi daha uzun süre tok tutar. Yaklaşık 2 yemek kaşığı çiya tohumu tüketmek, günlük lif ihtiyacının %40'ını karşılar. Çiya tohumunu kahvaltılarınıza, atıştırmalıklarınıza ekleyebilirsiniz.

2. Deniz Ürünleri

İçerdiği esansiyel yağ asitleri nedeniyle, haftada iki kere deniz ürünü tüketilmesi önerilmektedir. Kalp ve beyin sağlığını desteklemenin yanında somon, sardalye ve ton balığı gibi balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri vücut yağını azaltmaya da yardımcı olabilir. Deniz ürünleri yüksek protein içerdiği için ayrıca uzun süre tok tutabilir. Taze deniz ürünlerinin tüketiminin pahalı olduğunu düşünüyorsanız konserve deniz ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

3. Turpgillere Özgü Sebzeler

Turpgillere özgü sebzeler brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası ve roka gibi koyu yapraklı yeşillikleri içerir. Bu sebzeler sağlık açısından da çok faydalıdır. Yapılan araştırmalar bu sebzelerin düzenli tüketimini daha düşük kanser riski ve daha az enflamasyon ile ilişkilendirmektedir. Ayrıca kalorileri ve karbonhidrat seviyelerinin düşük olması da kilo verme beslenme programları için mükemmel hale getirmektedir.

4. Tam Tahıl

Birçok kişi kilo vermeye çalışırken makarna, ekmek ve pirinç gibi gıdalardan uzak durulması gerektiğini düşünür. Fakat tam tahılları seçtiğimiz de durum daha farklıdır. Vitaminler, mineraller ve bitkisel besinlere ek olarak, tam buğdaylı makarna, pirinç ve kinoa gibi kepekli tahıllar yeteri kadar lif içerir bu sayede daha uzun süre tok hissetmememizi sağlar. Ayrıca, vücudumuz ve beynimiz karbonhidratlardan gelen enerjiyi tercih eder, bu nedenle protein ve gerekli vitaminleri alırken bu yiyecekleri de tüketirseniz, vücudunuzun rafine karbonhidrat ve şeker isteğini de azaltmış olursunuz.

5. Meyve

Sebzeler gibi meyveler de sağlıklı bir şekilde kilo verme sürecinize katkı sağlar. Elma, kolay taşınabilir olması ve kolay bozulmaması sebebiyle tercih edebileceğiniz bir meyvedir. Yemeklerde ve salatalarınızda kolayca kullanabilir ve atıştırmalıklarınızı lezzetli hale dönüştürebilirsiniz. Yüksek su içeriği ve lifleri sebebiyle (kabuğu ile yiyin) kalorisi düşük ve doyurucudur.

6. Fermente Gıdalar

Bağışıklığı ve iyi sindirimi desteklemenin yanı sıra, bağırsak yolundaki iyi bakteri dengesi, yağ yakımını desteklemeye yardımcı olabilir. Bağırsak sistemimizdeki İyi bakterilere yakıt sağlayan prebiyotiklere (muz, kuşkonmaz, baklagiller ve soğan gibi) ek olarak, probiyotik açısından zengin gıdalardan da tüketmeyi hedefleyin. İyi probiyotik kaynakları arasında kefir, yoğurt ve lahana turşusu sayılabilir.

7. Antep Fıstığı

Tüm kuruyemişler sağlıklı bir kilo verme beslenme programına dahil edilebilir. Kuruyemişler sağlıklı yağ, lif ve protein içeriği sayesinde doyurucudur. Kuruyemiş tüketiminde önemli olan porsiyon kontrolüdür, bir porsiyon kuruyemiş (yaklaşık ¼ fincan) 160 ile 200 kalori arasında değişir. Antep fıstığı, porsiyon başına 160 kaloriyle en düşük kalorili kuruyemişlerden biridir. Antep fıstığı sağlık açısından da faydalıdır. Bazı çalışmalar, Antep fıstıklarının tip 2 diyabete karşı koruyucu olabileceğini, sağlıklı bağırsak sistemini destekleyebileceğini ve kolesterol seviyelerini iyileştirebileceğini öne sürmektedir. Haftada 2-3 porsiyon Antep fıstığı tüketmek, gelecekteki kilo alma riskini azaltabilir.

8. Yumurta

Yumurta çok iyi bir protein kaynağıdır. Düşük kalorili diyet programlarının vazgeçilmezidir. Ayrıca da ekonomiktir.

9. Avokado

Kalorileri diğer meyve ve sebzelere göre daha yüksek olsa da araştırmalar avokado yiyenlerin (sağlıklı bir diyetle birlikte günde yaklaşık yarım avokado tüketenlerin) daha düşük vücut ağırlıklarına sahip olduklarını göstermektedir.

10. Bitter çikolata

Araştırmalara göre diyet programlarında herhangi bir yiyecek grubunun çıkarılması, oluşacak daha yoğun istek doğrultusunda bir müddet bu yiyeceklerden kaçınılsa bile daha sonra aşırı tüketime sebep olabileceğini göstermiştir. Sevdiğiniz çikolata gibi yiyecekleri diyet programınıza dahil etmeniz, kilo verme planına bağlı kalmanıza yardımcı olabilir. Yaklaşık 30 gram bitter çikolatayı (%70 veya daha yüksek kakao içeriği olanlarını tercih edin) diyet programınıza dahil ederek, yoksunluk sendromundan kurtulabilirsiniz.