Kilo Vermek Sağlığınızda Neleri Değiştirir?
 
YAZILAR
Spor, Beslenme, Diyet ve EMS Teknolojisi

Kilo Vermek Sağlığınızda Neleri Değiştirir?

Az bile olsa kilo vermek sağlığınızda büyük farklar elde etmenizi sağlayabilir. Vücut ağırlığınızın %5’i- 100 kiloluk bir kişi için 5 kilo – kadar kilo vermek bile birçok sağlık sorununu iyileştirebilir ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Eklemlerdeki Yükü Azaltır

Sadece 10 kilo fazlalık bile dizlerinize ve diğer alt vücut eklemlerinize yaklaşık 40 kilo kadar fazla basınç uygular. Bu etki eklemlerinizin daha çabuk yıpranmasına neden olabilir. Fazla yağlanma eklemlerinizde iltihaplanmaya da neden olabilir. Biraz kilo vermek bile bu etkileri hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kanser Olma Riskinizi Azaltır

Bir çalışma, vücut ağırlığının en az %5'i kadar kilo veren yaşlı kadınlardaki meme kanseri riskinin %12 oranında azaldığını göstermiştir. Kilo vermenin diğer kanser tiplerinden koruduğuna dair net bir kanıt yoktur, ancak kilo verdiğinizde meydana gelen bazı değişiklikler bunun olabileceğini gösteriyor. Örneğin, zayıflayan aşırı kilolu insanlarda, östrojenler, insülin ve androjenler gibi kansere bağlı bazı hormonların daha düşük seviyelerde olduğu görülmüştür.

Tip 2 Diyabeti Önler

Bu hastalığa yakalanma riskiniz varsa kilo vermek bunu önlemenin veya geciktirmenin en iyi 2 yolundan biridir. Diğeri ise haftanın 5 günü 30 dakika hafif egzersiz yapmaktır. Eğer şeker hastalığınız varsa, kilo vermek daha az ilaç almanıza, kan şekerinizi kontrol altında tutmanıza ve durumun başka sağlık sorunlarına neden olma ihtimalini düşürmenize yardımcı olabilir.

Kolesterolünüzü Düzenler

LDL'nizi veya "kötü" kolesterolünüzü daha sağlıklı yiyecek ve ilaçlarla düşürebilirsiniz. Ancak “iyi” kolesterol türü olan HDL'nin düzeylerini yükseltmek daha zordur. Egzersiz yapmak ve kilo vermek sizi ideal HDL aralığına getirebilir, bu da kalp hastalığı olasılığınızı azaltır.

Trigliseritleri Düşürür

Vücudunuzdaki depolama ve enerji için yağ taşıyan parçacıklardır. Yüksek seviyeler (200 mg/dl'den fazla), kalp krizi veya felç geçirme olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir. Zayıflayarak sağlıklı seviyelere (yaklaşık 150 mg/dl) düşürebilirsiniz.

Yüksek Tansiyonu Engeller

Ekstra vücut ağırlığı, kanınızın atardamar duvarlarınıza daha fazla baskı yapmasını sağlar. Bu da kalbinizin daha çok çalışmasına sebep olur. Ağırlığınıza göre %5 kadar kilo verirseniz, bu basıncı yaklaşık 5 puan azaltabilirsiniz. Tuzu kesip, bol sebze, meyve ve az yağlı süt tüketerek bu basıncı daha da azaltabilirsiniz.

Uyku Apnesini Durdurur

Fazla kilolu insanların boğazlarının arkasında fazladan doku oluşur. Uyurken vücudunuz gevşediği için, bu doku aşağı inebilir ve hava yolunuzu tıkayabilir. Tüm gece boyunca tekrar tekrar nefesinizin kesilmesine neden olur, bu da özellikle kalbiniz için sorun teşkil edebilir. Az da olsa kilo vermek genellikle uyku apnesinin azalmasına yardımcı olabilir.

İnsülin Direncini Tersine Çevirir

Özellikle göbek bölgesindeki yağ, vücudunuzun kandaki şeker seviyesini normal tutan bir hormon olan insülinin etkilerine tepki vermesini durduran kimyasallar salgılar. Pankreasınız daha fazla insülin yapmak için daha çok çalışsa da kan şekeriniz çok yükselebilir. Biraz kilo vermek bu etkiyi tersine çevirmeye yardımcı olabilir.

Daha Uzun ve Daha Kaliteli Uyku Sağlar

Bazı araştırmalar, yeterli süre ve kaliteli uyumamanın obez olma olasılığını artırabileceğini göstermiştir. Bazı araştırmalar da vücut ağırlığının en az %5’i kadar kilo vermenin kaliteli uyku süresini artırabileceğini göstermektedir.

Daha İyi Bir Ruh Hali Kazandırır

Kilo vermek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Yapılan bir çalışma, aşırı kilolu depresif insanların, vücut ağırlıklarının ortalama %8'i kadar kilo verdikten sonra kendilerini daha iyi hissettiklerini belirtiklerini göstermiştir.

Enflamasyonu Düşürür

Özellikle göbek bölgesindeki yağ hücreleri, vücudun her yerinde dokuları tahriş eden kimyasallar salgılayabilir. Bu durum, artrit, kalp hastalığı, kalp krizi ve felç gibi sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır. %10 kilo vererek bu maddelerin miktarını azaltabilir ve ciddi bir hastalığa yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.