Kilo Vermenin Ruh ve Beden Açısından Faydaları
 
YAZILAR
Spor, Beslenme, Diyet ve EMS Teknolojisi

Kilo Vermenin Ruh ve Beden Açısından Faydaları

Yapılan araştırmalar kilo vermenin kişileri pek çok hastalıktan ve olumsuz ruh halinden koruduğunu gösteriyor. Kalp damar hastalıkları başta olmak üzere, felç gibi sorunların azalmasında zayıflamanın önemli olduğuna vurgu yapılıyor. Aynı zamanda depresyona, şeker hastalığına ve kolesterol rahatsızlıklarına da etkisi oldukça fazla. Kilo vererek yaşantınızda nelerin değişeceğini merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin…

Genel Sağlıkta İyileşme

Kilo vermenin genel sağlık durumu üzerinde sayısız faydası vardır. Kilo alımı ile birlikte pek çok sağlık sorunu ortaya çıkar. Özellikle kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet ve kolesterol gibi rahatsızlıkların riski kilo alımıyla daha da artar. Kilo vermek kan basıncını düşürdüğünden kalp sağlığını olumlu etkiler. Aynı zamanda kan şekeri seviyeleri de kilo vermeye bağlı olarak kontrol altında tutulabilir ve olası diyabet riski azalır. Böylece vücudun genel manada daha iyi çalışması sağlanmış olur.

Enerji Artışı

Kilo alımına bağlı olarak kişilerde özellikle gün içindeki aktiviteler esnasında yorgunluk belirtileri görülebilir. Bu durum fazla kilonun enerji seviyelerini düşürmesine bağlı gelişebilir. Kilo verildiğinde ise kişinin enerji seviyesinde belirgin bir artış gözlenir. Hem daha hafif bir vücuda kavuşmak hem de daha az çabayla günlük aktiviteleri yerine getirmek kolaylaşır. Bunun yanında egzersiz yapmak konusunda da kolaylık sağlayacağından kişiler daha aktif bir yaşam tarzı benimseyebilirler.

Daha İyi Ruhsal Durum

Kilo verme sürecinin kişinin fiziki sağlığına katkılarının yanı sıra ruhsal sağlığına da olumlu faydaları vardır. Daha dayanıklı, sağlıklı, hafif bir vücuda sahip olmak kişinin özgüveninde artışa ve kendisini daha iyi hissetmesine neden olur. Motivasyonu artırır ve daha pozitif, mutlu bir zihinsel durum yaratır.

 İyi Bir Uyku

Yapılan araştırmalarda kilolu kişilerin uyku kalitesindeki olumsuzlukların ve uyku bozukluklularının arttığını göstermektedir. Zayıflamak, daha iyi bir vücuda sahip olmanın yanı sıra daha kolay uyumayı da kolaylaştırır. Ayrıca kişiler kilo verdiklerinde sabah daha dinlenmiş, uykularını almış olarak güne başlarlar. Uyku kalitesindeki artış odaklanmayı kuvvetlendirirken gün içinde daha fazla enerjiye sahip olmayı sağlar.

Eklem Sağlığının İyileşmesi

Fazla kilo eklemlere binen yükün de artması anlamına gelir ve bu durum eklem ağrılarına neden olabilir. Eklemler üzerindeki sıkıntılar ise kişinin yaşam kalitesinde düşüşe ve rahatsızlıklara yol açar. Kilo vermek eklemlerin daha az stres altında kalması anlamına geldiğinden ağrıların ve rahatsızlıkların azalmasına destek olur. Günlük aktivitelerin daha rahat şekilde yapılmasına ve kişinin yaşam kalitesinin artmasına yol açar.

Yaşam Süresinin Uzaması

Yaşam süresinin uzamasında sağlıklı bir kiloya ulaşmanın etkileri oldukça fazladır. Pek çok sağlık sorunu fazla kiloyla ilişkilidir. Kişiler kilo verdikçe daha sağlıklı bir yaşama kavuştuklarından yaşam sürelerinde de artış gözlemlenir. Diğer yandan yaşam kalitesinde de belirgin bir artış ortaya çıkar. Daha aktif ve enerjik bir hayata sahip olmak, her anlamda tatmin edici mutlu bir hayat sürmek için kilo vermek önemli bir adımdır.

Daha İyi Giysiler

Kilo vermek yalnızca genel sağlık durumunda değil, aynı zamanda bireyin seçim yapma şansını artırmakta da faydalıdır. Daha ince bir bedene sahip olan kişilerin kendilerini, tarzlarını ortaya koyabilecekleri giysiler konusunda geniş bir seçeneğe sahip olmalarını sağlar. İyi giyinmek, kıyafet seçiminde zorluk çekmemek ve fiziki olarak iyi görünmek motivasyonu artırır. Kişinin özgüveni yükselir ve pek çok konuda daha iyi bir performans göstermeye yardımcı olur.

Kilo vererek fiziksel görüntünüzü değiştirebilir, genel sağlığınızdaki pek çok rahatsızlıktan kurtulabilir ve olası hastalık risklerini azaltırsınız. Sağlıklı bir kilo verme süreci yaşayarak ve erişilebilir hedefler belirleyerek uzun vadeli mutlu, sağlıklı, uzun bir ömre sahip olabilirsiniz.