Kontrolsüz Bir Şekilde Hızlı Kilo Vermenin Zararları
 
YAZILAR
Spor, Beslenme, Diyet ve EMS Teknolojisi

Kontrolsüz Bir Şekilde Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Bilinçsiz ve kontrolsüz bir şekilde hızlı kilo vermeye çalışmak sağlığınıza zarar verebilir. Bu tip diyet programları ile hızlı bir şekilde kilo vermiş olsanız bile, bu kiloları yakın zamanda tekrardan almanız muhtemeldir.

Hızı kilo vermek zararlı mıdır?

Image Credit: Magicbowls

Zayıflamak istediğinizde hemen olmasını istersiniz fakat bu yaklaşım sağlıklı sonuçlar üretmez. Zayıflamak birçok parametreleri beraberinde götürmeniz gereken uzun bir süreçtir. Hızlı giderseniz, hedefinize ulaşmadan yarışı kaybedebilirsiniz. Planlı ve kontrollü bir şekilde kilo vermeye çalışmanız gerekir.

Zayıflama sürecinde elde edeceğiniz kazanımları ve alışkanlıkları yaşam biçiminiz olarak devam ettirebilmeniz gerekir. Tüm çalışmalarınızı ve planlarınızı bu doğrultuda yapmaya özen gösterin lütfen. Süreç tamamlanıp ideal kilonuza ulaştıktan sonra eski yaşam biçiminize devam etmeyi sürdürürseniz, elde ettiğiniz kazanımları hızlı bir şekilde kaybedebilirsiniz. Hızlı yoldan kilo verme çabalarınız, uzun vadeli kilo verme hedeflerinizi de sekteye uğratabilir, en önemlisi de sağlığınıza zarar verebilir.

Hızlı kilo vermek ne demektir?

Aslında, hızlı kilo verme durumunu açıklayacak kesin bir rakam veya yaklaşım yoktur; kilonuz, yaşınız, aktivite durumunuz gibi birçok parametre bu sürecin sizin için ne anlama gelebileceğini belirleyecektir. Her şeyden önce vermek istediğiniz kilolar hakkında fazla endişeye kapılmayın. Kilo vermek için uygulayacağınız diyet planına odaklanın. Unutmayın ki yüksek vaatler içeren ağır diyetler “Hızlı kilo verme” kategorisine girecek olan diyet programlarıdır.

Aşırı kısıtlayıcı diyet planları uzun vadede sürdürülebilmesi mümkün olmayan diyetlerdir. Başlarken belirttiğimiz gibi, yapacağınız plan ve programlar ömür boyu sürdürebileceğiniz bir yaklaşımda olmalıdır. Uzun süre sadık kalamayacağınız diyet planı muhtemelen bir “hızlı kilo verme” planıdır ve uzun vadede kesinlikle işinize yaramayacaktır. Bu tip planlar kilo vermenin sağlıklı ve sürdürülebilir bir yolu değildir. Ayda 2-4 kilo vermek gibi daha makul hedefler, uzun vadede daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Hızlı kilo vermenin riskleri

Kontrolsüzce hızlı kilo verme vaatleri içeren reklamlara dikkat etmeniz gerekir. Bu tip diyet planları çoğu zaman sağlığınızı tehdit edebilir.

Metabolizma hızınız düşer

Metabolizmanız vücudunuzun kalori yakma sürecidir. Dengesiz bir metabolizma, vücudunuzun kilo verme yeteneğini olumsuz yönde etkileyebilir. Çok hızlı kilo verdiğinizde, vücudunuz kalori yakma sürecini yavaşlatabilir. Bu durum, vücudunuzun açlıktan ölmemenizi sağlamaya çalışma şeklidir. Hızlıca yüksek miktarda kilo verebilirsiniz, ancak metabolizmanız hızla hayatta kalma moduna geçer.

Metabolizmadaki değişiklik, hızlı kilo verme planlarını denedikten sonra verilmiş olan kiloları hızlıca tekrar almanın temel nedenidir. Düzenli bir diyete geri döndüğünüzde, metabolizmanız o kadar çok kaloriye alışamaz ve tekrar kilo almaya başlarsınız.

Kas kütlenizi kaybedebilirsiniz

Kalori alımınızı azalttığınızda, tartıdaki sayının hızlıca düştüğünü görebilirsiniz. Ama bu durumda sadece yağlarınızı değil aynı zamanda kaslarınızı da kaybediyor olabilirsiniz. Ani ve şiddetli bir şekilde kalori kısıtlamasına gidilmesi, yağ kadar kas kütlesinin de kaybedilmesine neden olabilir. Egzersiz ile daha yavaş bir şekilde kilo vermeye çalışmak, kas kütlenizi korumanıza yardımcı olurken, vücudunuza da yağları yakabilmesi için zaman kazandırır. Ayrıca, kaslarınızın kalori yakma gücünü de yerinde tutar.

Önemli besinleri kaçırıyor olabilirsiniz

Vücudunuzun fonksiyonlarını doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için belirli miktarda yağ, protein ve karbonhidrata ihtiyacı vardır. Aynı zamanda çok çeşitli vitamin ve minerallere de ihtiyaç duyar. Kalori alımını azaltmak için karbonhidrat veya süt ürünleri gibi gıda gruplarının tamamını kestiğinizde, aşağıdaki risklerle karşılaşabilirsiniz:

 • Kabızlık gibi sindirim sorunları
 • Yorgunluk ve enerji kaybı
 • Kemik yoğunluğunda ve gücünde azalma
 • Hastalıklara karşı düşük bağışıklık
 • Saç kaybı
 • Safra taşı oluşma riski (Birkaç ay içinde hızlı bir şekilde kilo veren kişilerin %12 ila %25'inde safra taşları meydana gelmiştir)
 • Yetersiz beslenme sebebiyle oluşabilecek sıkıntılar
 • Elektrolit dengesizlikleri

Hızlı bir şekilde kilo vermenin diğer yan etkileri de şunlardır:

 • Baş ağrısı
 • Sinirlilik hali
 • Tükenmişlik
 • Baş dönmesi
 • Menstrüel düzensizlikler
 • Kas kaybı

Hızlı kilo vermenin tehlikeleri zaman geçtikçe artar. Protein içermeyen diyet planları özellikle risklidir. Ancak obezite tehlikesi (vücut kitle indeksi (BMI) 30'un üzerinde olan) olan kişiler için hızlı bir şekilde kilo vermenin hayati önemi olabilir, bu durumda hızlı kilo verme programları, doktor kontrolünde yapılmak koşuluyla, makul bir seçenek olarak görülebilir.

Çeşitli ve zengin besin kaynakları tüketiyorsanız, bir miktar kalori alımını kesmenizde bir sakınca olmayabilir. Diyetiniz çeşitli ve sağlıklı yiyecekler içermelidir. Kalori alımınızı günde 500 kaloriden fazla azaltmaya çalışmayın.

Muhtemelen diyetinize devam edemeyeceksinizdir

Hızlı kilo vermeye başladığınızda, kilo vermeye devam etmenin kolay değil daha zor olduğunu görebilirsiniz. Birkaç hafta sonra kendinizi muhtemelen her zaman aç hissedeceksiniz. Bu durum sürdürülebilir bir durum değildir ayrıca sağlıklı da değildir. Ve sonuç olarak sizi mutlu edecek yiyeceklere doğru bir eğilim içinde olduğunuzu hissedersiniz. Bu durum irade ile ilgili değildir, bir şekilde vücudunuzun sizi, yapması için tasarlandığı şeye doğru götürmesidir. Yüksek miktarda kalori alımını kısıtlamak, yeme isteği uyandıran hormonsal değişiklikleri tetikler. Ne kadar kararlı olursanız olun bu açlık hormonlarını yenmek kesinlikle çok zor olacaktır. Bu hızlı hormonsal değişiklikler sizi o kadar acıktırır ki, başladığınız diyeti başarısızlığa doğru götürür.

Hedefiniz sağlıklı (ve istikrarlı) kilo vermek olmalıdır

Herkes için geçerli olan tek bir sihirli plan, program veya diyet yoktur. Ancak aşağıdaki genel yaklaşımlar, sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir.

Kilo verirken, aynı zamanda kas yapmaya da devam edin

Sağlıklı kilo vermek sadece yediğiniz içtiğiniz ile ilgili değildir. En iyi sonucu almak için fiziksel aktiviteye de ihtiyacınız vardır.

Yürümek, bisiklete binmek, yüzmek gibi kardiyovasküler egzersizler kalori yakmada etkilidir, ancak kuvvet antrenmanı da aynı derecede önemlidir. Ağırlık veya direnç antrenmanı yaparak kas kütlenizi artırırsınız. Ve daha fazla kas kütleniz olduğunda da:

 • Dinlenirken bile daha fazla kalori yakarsınız
 • Dengenizi iyileştirir ve düşme riskinizi azaltırsınız
 • Eklem ağrısını ve artrit semptomlarını azaltıp hareket etmeye ve kilo vermeye devam edebilirsiniz
 • Kemiklerinizi güçlendirerek kırılma ve osteoporoz riskin azaltırsınız

Uykuya öncelik verin

Yorulduğunuzda daha fazla yemek istersiniz. Yorgun olduğunuzda, açlık hormonlarınız devreye girer ve daha fazla yemek yemeye eğilimli olursunuz. Uykunuzda düzensizlik varsa, en iyi kilo verme planı bile size yardımcı olamayabilir. Her gece en az yedi saat kaliteli uykuyu hedeflemeniz gerekir.

Bir denge yakalayın

Diyet planınızı oluştururken hayatınızın geri kalanında bu plana sadık kalıp kalamayacağınızı düşünün. Uzun süre sürdürmeyeceğiniz plan ve programlardan uzak durun. Unutmayın, en iyi diyet, sadık kalacağınız diyettir. Ara sıra sevdiğiniz yiyecekleri yemenize izin veren diyet programlarını tercih edin. Bu tür planları aylarca hatta yıllarca sürdürmek çok daha kolay olur.

Hızlı sonuçlar elde etmek bir süre için eğlenceli olabilir, kilo verme söz konusu olduğunda ise hızlı çözümler en iyisi değildir. Bugün ve gelecekte daha sağlıklı olabilmeniz ve bu şekilde kalabilmeniz için yavaş ve kontrollü bir şekilde kilo vermeye odaklanın. Hızlı diyetlerin sürekli ve sağlıklı bir kilo vermeye sürecine yardımcı olması nadirdir. Unutmayın ki çoğu insan verdiği kiloları çok hızlı bir şekilde tekrar alma eğilimindedir.