Kilo Vermek İçin Kendinizi Motive Etmenin 16 Yolu
 
YAZILAR
Spor, Beslenme, Diyet ve EMS Teknolojisi

Kilo Vermek İçin Kendinizi Motive Etmenin 16 Yolu

 • 2018-05-22
 • 56960
 • YAZILAR
 • PAYLAŞ:

Zayıflama kararı verdikten sonra, kilo vermek için gereken planı yapmak ve yola çıkmak gerçekten zordur. Çoğu zaman, bu zorlu yola başlamak için insanların geçerli ve sağlam bir motivasyonu yoktur ya da devam ederken başlangıçtaki motivasyonlarını yitirirler. Neyse ki, gerekli motivasyonu bulmak halen mümkündür.

Kilo vermek için kendinizi motive etmenin 16 yolu

Bu yazımızda kilo vermek için sizi motive edebilecek bazı yöntemlere kısaca değineceğiz.

1.Neden Kilo Vermek İstediğinizi Dürüstçe Tespit Edin.          

Kilo verme isteğinizin tüm nedenlerini dürüstçe tespit edin ve bunları bir yere yazın. BU yazılar her an elinizin altında olsun, bunlar kilo verme hedeflerinize ulaşmanız için kararlı ve motive olmanız konusunda size çok yardımcı olacaktır.

Mümkün olduğunca bu yazılarınızı günlük okumaya çalışın. Motivasyonunuzun azaldığı anlarda sizin için itici güç olacaktır.

Bu nedenler arasında, diyabetin önlenmesi, sağlıklı olmak, torunlara ayak uydurmak, zinde kalmak, özgüveninizi arttırmak ya da belli bir elbiseye sığabilmek olabilir.

Birçok kişi kilo vermeye doktor tavsiyesi ile başlar. Unutulmamalıdır ki, bu yola içten gelen motivasyon ve kararlılıkla başlamak başarıyı çok daha hızlı ve kolay getirecektir.

2.Gerçekçi Hedefler Belirleyin

Birçok diyet ve spor aktiviteleri hızlı ve kolay kilo kaybı vaat eder; oysa ki uzmanlar göre ideal olarak haftada 1-2 kilo vermenizi tavsiye ediyorlar. Ulaşılamaz hedeflerin belirlenmesi, hayal kırıklığı duygularına yol açabilir ve pes etmenize neden olabilir. Aksine, ulaşılabilir hedefler belirleyip, başarıya ulaşmak, başarı duygusuyla birlikte ayrı bir motivasyon sağlar.

Kendi kendine verilen kilo verme hedeflerine ulaşan kişilerin, uzun vadede bu başarılarını sürdürmeleri çok daha kolay olmaktadır. Bir çalışmaya göre, kilo verme hedefleri başka kişiler (Spor salonları, uzman diyetisyenler vb.) tarafından belirlenen kadınların planlanan programdan çıkma eğiliminde olduklarını göstermiştir.

Size şöyle bir iyi haberimiz var: Kilonuzun sadece %5-10 oranında kilo vermeniz bile vücudunuz üzerinde çok olumlu etki yaratacaktır (Örneğin 90 kilo iseniz, 5-9 arasında kilo vermeniz bile vücudunuz ve sağlığınız açısından çok olumlu etki yaratacaktır).

Aslında, vücut ağırlığınızın % 5-10'unu kadar bir kilo verdiğinizde:

 • Kan şekeri kontrolünüz gelişir
 • Kalp hastalığı riskiniz azalır
 • Kolesterol seviyeleriniz düşer
 • Eklem ağrılarınız azalır
 • Belli kanser riskiniz azalır

3.Sonuca Değil Süreçteki Hedeflerinize Odaklanın

Aslında sadece sonuca hedeflenmek, motivasyon anlamında sizi zorlayabilir, çok uzak görünebilir, ulaşılması imkânsız gözükebilir. Bunun yerine süreçteki hedeflerinizi odaklanmanız çok daha iyi sonuç verecektir. Yaylalara çıkan köylüler, gidecekleri en son hedefe bakarak değil, her seferinde aşacakları bir sonraki tümseğe bakarak yol alırlarmış, diğer türlü hedefin çok uzakta görünmesi motivasyonu düşürebilir. Bu sebepten ulaşmaya hedeflediğiniz sonucu düşünmeden süreç içerisinde hangi eylemleri yapacağınızı belirlemeniz gerekir, örneğin; her şeyden önce haftada 3 kez 1’er saat spor yapacağınız konusuna odaklanmak gibi.

Güçlü hedeflere ulaşmak için SMART hedefler belirleyin:

 • Özel (Specific)
 • Ölçülebilir (Measurable)
 • Ulaşılabilir (Achievable)
 • Gerçekçi (Realistic)
 • Zamana dayalı (Time-based)

SMART hedefler için bazı örnekler:

 • Haftaya beş gün 30 dakika yürüyeceğim.
 • Bu hafta her gün dört porsiyon sebze yiyeceğim.
 • Bu hafta sadece bir şekerli içecek (Kola, meyve suyu vb.) içeceğim.

4.Yaşam tarzınıza uyan bir plan seçin

Başarabileceğiniz bir kilo verme planı tespit edin, uzun vadede takip edilmesi neredeyse imkânsız planlardan uzak durun.

Birçok diyet yaklaşımı olsa da özünde birçoğu kaloriyi azaltma yönünde hedef koymaktadır. Kalori alımınızı azaltmak kilo vermenizi sağlayacaktır. Ancak, özellikle sık sık yo-yo diyet (Belli durumlara göre hızlı kilo vermek, daha sonra tekrar almak. Örneğin yaz geldi kilo vereyim, yazın ne varsa yiyeyim kışa kilo alayım ve benzeri yaklaşım, asansör misali bir yukarı bir aşağı.) tarzında beslenmek, gelecekteki kilo alımının bir işaretçisidir. Bu sebeple, belirli yiyecekleri tamamen ortadan kaldıran katı diyetlerden uzak durun. Araştırmalar, "tamamen ya da hiçbir şey" zihniyetinin kilo verme konusundaki başarı olasılığının daha düşük olduğunu göstermiştir. Bunun yerine kendi özel planınızı oluşturmayı deneyin.

Aşağıdaki beslenme alışkanlıklarının kilo verme konusunda yardımcı olduğu kanıtlanmıştır:

 • Kalori alımını azaltın
 • Porsiyonlarınızı küçültün
 • Aperatiflerin sıklığını azaltın
 • Kızartılmış yiyecek ve tatlıları azaltın
 • Meyve ve sebze yeme alışkanlığı edinin

5.Kilo Verme Günlüğü Tutun

Kendi kendini takip etme, kilo verme motivasyonu açısından çok önemlidir. Araştırmalar, gıda alımını takip eden kişilerin, kilo verme ve uzun vadede kilo kontrolünde çok daha başarılı olduğunu göstermiştir.

Gıda günlüğünü tutarken yediğiniz her şeyi atlamadan not almanız ve kayda geçmeniz gerekir. Duygularınızı da günlüğünüze yazabilirsiniz, böylece bazı durumlar karşısında nasıl önlemler ve çözümler üreteceğinize dair ipuçları elde edebilirsiniz. Kayıtlarınızı kalem defter kullanarak ya da bir websitesi veya bir uygulama üzerinden takip edebilirsiniz.

6.Başarılarınızı Kutlayın

Kilo verme zorlu bir süreçtir, bu sebepten kendinizi motive etmek için tüm başarılarınızı kutlayın. Belirlediğiniz bir hedefe ulaştığınızda kendinize biraz kredi verin. Sosyal medya veya kilo verme siteleri başarılarınızı paylaşmak ve destek almak için harika yerlerdir. Kendinizle gurur duyduğunuzda motivasyonunuz artacaktır. Örneğin, haftada dört gün egzersiz yapma hedefinize ulaştıysanız, arkadaşlarınızla eğlenceli bir gece geçirin. Ancak, uygun ödülleri seçmek önemlidir. Kendinizi yiyecekle ödüllendirmekten veya normalinde asla satın almayacağınız kadar pahalı ödüller almaktan kaçının.

Aşağıdakiler, ödül için iyi örneklerdir:

 • Kuaföre gitmek
 • Sinemaya gitmek
 • Spor aleti almak
 • Bir aktiviteye katılmak

7.Kendinize Sosyal Destek Bulun

İnsanların motivasyon için için düzenli desteğe ve olumlu geri bildirimlere ihtiyaçları vardır. Yakın aile ve arkadaşlarınıza kilo verme hedefleriniz hakkında bilgi verin, böylece bu zorlu süreçte size destek olabilirler.

Mümkünse sizin gibi hedefleri olan bir kilo verme arkadaşı bulun. Böylece birlikte çalışabilir, birbiriniz üzerinde sorumlu olabilir ve süreç boyunca birbirinizi teşvik edebilirsiniz.

Ayrıca, bir destek grubuna da katılmayı düşünebilirsiniz. Hem kişisel hem de online destek gruplarının faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

8.Sorumluluk Alın

Araştırmalar, genel anlamda vaatte bulunanların hedeflerine ulaşma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Kilo verme hedefleriniz hakkında başkalarına bilgi vermek, sorumluluk almanıza yardımcı olacaktır. Yakın ailenize ve arkadaşlarınıza hedeflerinizi söyleyin ve hatta bunları sosyal medyada paylaşın. Hedeflerinizi paylaştığınız kişi sayısı arttıkça sorumluluğunuz da artacaktır.

9.Olumlu Düşünün ve Olumlu Konuşun

Olumlu beklentileri olan ve hedeflerine ulaşma konusunda kendilerine güvenen insanlari kilo verme konusunda daha başarılı olmaktadır.

Kilo verme konusunda olumlu konuşmaya başlayın. İzleyeceğiniz adımları konuşun ve düşüncelerinizi yüksek sesle söyleyin.

Ayrıca sadece ulaşacakları kiloyu düşünen kişilerin, hedeflerini gerçekleştirmekte daha başarısız olduğu görülmüştür. Bu sebepten, süreçten mutlu olmaya bakın ve her bir süreçteki hedeflerinize ulaşmaya odaklanın.

10.Mücadelenizi Planlayın ve Olası Aksilikleri Karşı Hazırlıklı Olun

Günlük sıkıntılar ve stresler her türlü karşınıza çıkacaktır. Bu tip durumlar için plan yapmak ve başa çıkma becerilerini geliştirmek, hayat yolunda ne olursa olsun motive olmanıza yardımcı olacaktır.

He zaman, tatiller, doğum günleri veya katılacak partiler gibi güzel olaylar olacağı gibi işte ya da aile içinde stres oluşturucu etkenler de olacaktır. Kilo verme konusundaki motivasyonunuzu etkileyecek her türlü kötü olasılığa karşı çözüm planlarınızın olması gerekir. Bu tip durumlarda birçok kişi rahatlamak için yiyeceklere yönelir. Bu, onların kilo verme hedeflerini terk etmelerine yol açar. Bu sebepten, bu tip durumlara karşı “uygun başa çıkma becerileri” oluşturmanız gerekmektedir.

Gerçekten, stresle başa çıkma konusunda iyi olan kişilerin, kilo verme konusunda daha başarılı olduğu gözlenmiştir.

Stresle baş etmek için aşağıdaki yöntemlerden bazılarını kullanabilirsiniz:

 • Egzersiz yapmak
 • Nefes alıştırması yapmak (Kare nefes alma, square breathing Bkz: http://www.sweetescapeyoga.com/simple-stress-relief-wsquare-breathing/)
 • Yıkanmak
 • Dışarı çıkıp biraz temiz hava almak
 • Bir arkadaşınızı aramak
 • Yardım istemek

Tatil, sosyal etkinlikler ve dışarda yemek için de plan yapabilirsiniz. Restoran menülerini önceden araştırıp sağlıklı bir seçenek bulabilirsiniz. Partilerde sağlıklı yiyecek veya daha küçük porsiyonlar yiyebilirsiniz.

11.Mükemmeliyeti Hedeflemeyin ve Kendinizi Bağışlayın

Kilo vermek için mükemmel olmanız gerekmez. "Tamamen ya da hiç" gibi bir yaklaşım hedeflerinize ulaşmanızda size yardımcı olmayacaktır.

Bir hata yaptığınızda kendinizi hırpalamaktan veya ceza vermekten kaçının. Bu gibi durumlar motivasyonunuzu bozacaktır.

Bunun yerine, kendinizi affedin. Unutmayın ki, bir hata bu zorlu ve uzun yolculuğunuzu mahvetmeyecektir.

12.Vücudunuzu Sevmeyi ve Takdir Etmeyi Öğrenin

Araştırmalar, vücudunu beğenmeyen kişilerin kilo verme olasılıklarının düşük olduğunu göstermiştir. Vücudunuzun yapısını geliştirmek için adımlar atmak, daha fazla kilo vermenize ve uzun vadede kilo kontrolünüze yardımcı olabilir.

Dahası, daha iyi bir vücut yapısına sahip olan kişilerin, kilo kontrolünü yapabilecekleri bir beslenme programı seçmeleri ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak yeni aktiviteler deneme olasılıkları daha yüksektir.

Aşağıdaki aktiviteler, vücut yapınızı geliştirmenize yardımcı olabilir:

 • Egzersiz yapın
 • Vücudunuzun neler yapabileceğini takdir edin
 • Etrafınızı pozitif insanlarla çevirin
 • Kendinizi başkalarıyla, özellikle de modellerle karşılaştırmayı bırakın
 • Sevdiğiniz ve vücudunuza uyan kıyafetler giyin
 • Aynaya bakın ve kendinizde hoşlandığınız şeyleri yüksek sesle söyleyin

13.Keyifle yapabileceğiniz bir egzersiz bulun

Fiziksel olarak aktif olmak kilo vermenin önemli bir parçasıdır. Egzersiz yapmak sadece kalori yakmanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda daha sağlıklı olmanızı sağlar. En iyisi, yapmaktan zevk alacağınız ve yapabileceğiniz egzersiz çeşididir.

Egzersiz yapmanın birçok farklı türü ve yolu vardır. Zevk alabileceğiniz farklı seçenekleri incelemek ve keşfetmek önemlidir.

Nerede egzersiz yapmak istediğinize karar verin. İçeride mi yoksa dışarıda mı olmayı tercih edersiniz? Bir spor salonunda mı yoksa evinizin rahatlığında mı çalışmayı tercih edersiniz?

Ayrıca, tek başınıza mı yoksa bir grupla mı egzersiz yapmayı tercih ederseniz. Grup sınıfları insanın motive olmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, grup derslerinden hoşlanmıyorsanız, kendi başınıza da egzersiz yapmanız iyi bir seçenektir.

Egzersiz yaparken müzik dinleyin, motivasyonunuz artar. Ayrıca, insanlar müzik dinlerken daha uzun süre egzersiz yaparlar.

14.İyi bir Rol Model bulun

Bir rol model seçmek, kilo verme için motive olmanıza yardımcı olabilir. Ancak, kendinize doğru bir rol model seçmeniz gerekir.

Buzdolabınızın üzerine bir süper modelin resmini asmak sizi motive etmeyecektir. Bunun yerine, kolayca ilişkilendirebileceğiniz bir rol model bulun. Bağlantılı ve pozitif bir rol model sizi daha iyi motive edecektir.

Bu rol model zamanında çok fazla kilo veren ve ilham kaynağınız olacak bir arkadaşınız da olabilir. Ayrıca, başarılı bir şekilde kilo vermiş insanlar hakkında ilham verici blogları veya hikayeleri de takip edebilirsiniz.

15.Evcil hayvan edinin (Özellikle köpek)

Köpek mükemmel bir kilo verme yoldaşı olabilir. Çalışmalar bir köpeğe sahip olmanın kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

İlk olarak, köpekler fiziksel aktivitenizi artırabilir. Köpek sahiplerine yönelik Kanada’da yapılan bir çalışmada, köpekleri olanların haftada ortalama 300 dakika yürüdüğü, köpekleri olmayanların ise haftada ortalama 168 dakika yürüdüğü tespit edilmiştir.

İkincisi, köpekler büyük sosyal desteklerdir. Arkadaşlarınızın aksine, köpekler her zaman fiziksel aktivite yapmaktan heyecan duyarlar.

Ek olarak, evcil hayvan sahipliğinin genel sağlık ve refahı arttırdığı kanıtlanmıştır. Evcil hayvan sahiplerinde düşük kolesterol, düşük tansiyon tespit edilirken ayrıca yalnızlık ve depresyon duygularında da azalma gözlenmiştir.

16.Gerektiğinde Profesyonel Yardım Alın

Gerektiğinde kilo verme çabalarınıza yardımcı olmak için profesyonel yardıma başvurmaktan çekinmeyin. Bilgi ve yeteneklerine güvendiğiniz kişiler sayesinde çok daha kolay ve hızlı kilo verebilirsiniz.

Bu, beslenme konusunda bir diyetisyen veya egzersiz konusunda bir antrenör bulmak anlamına gelebilir. Profesyoneller sayesinde oluşan hesap verme sorumluluğu sizi disipline edecektir.

Ayrıca, motive olmak konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyorsanız, bir psikologdan da yardım alabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Kilo vermek için motive olmak, uzun süreli kilo verme başarısı açısından önemlidir. İnsanlar motive edici farklı faktörler bulabilirler; bu yüzden, özellikle sizi neyin motive edeceğini bulmanız önemlidir.

Kendinize esnek davranmayı unutmayın. Kilo verme yolculuğunuz boyunca başarılarınızı kutlayın. Gerektiğinde çevrenizden veya profesyonel kişilerden yardım alın.

Uygun araçlar, destekler ve sağlam bir motivasyonla kilo verme hedeflerinize kolayca ulaşabilirsiniz.